Plzeňský kraj
Plzeňský Prazdroj, a.s.
Plzeňský kraj
2025
216 500 Kč
Rybník díky své poloze v nivě řeky Úhlavy a rozvolněné kotlině je významným migračním koridorem i hnízdním a potravním biotopem pro vodní ptáky. Zároveň se zde vyskytují druhy ptáků vázaných na litorální porosty a břehové křoviny. Lokalita byla dříve známá jako druhé nejvýznamnější hnízdiště racka chechtavého v Plzeňském kraji v počtu několika set párů. Tento druh je v posledních 15 letech vlivem lidské činnosti v České republice na pokraji vyhynutí. Vedle zásadních antropogenních vlivů je jedním z důvodů zarůstání a destrukce hnízdních biotopů, kterými jsou obnažené břehy a sporadicky zarůstající ostrovy, vždy chráněné vodou před predátory.
V Podstránském rybníce se nachází tři ostrovy, které tvoří v minulosti vyhrnuté deponie, na kterých ještě před 15 lety hnízdila početná kolonie racků, ale i další druhy především vrubozobých ptáků. Bohužel takto vhodných míst k hnízdění je v Plzeňském kraji naprostý nedostatek. Všechny ostrovy postupně díky vysoké přítomnosti živin zarostly a staly se pro hnízdění ptactva nevhodné. Plzeňský kraj se několik let snažil opakovaně kosit jeden z těchto ostrovů, aby uvolnil prostor pro hnízdění ptáků, ale sukcese postupuje příliš rychle.
Plzeňský kraj, ostrov, který je dostatečně velký a vzdálený od břehu a pro ptáky relativně bezpečný, zvolil k zásadní úpravě. V minulosti byl velmi silně dotován živinami z vyhrnutého bahna a také rozkladem biomasy, proto rychle zarůstal a kosení ostrova nebylo efektivní. Plzeňský kraj ve spolupráci s partnerem Plzeňský Prazdroj nechal ostrov upravit tak, aby se stal znovu vhodným hnízdištěm ptáků. Jediným efektivním řešením bylo kompletně shrnout horní vrstvy drnu a zeminy, urovnat povrch, položit propustnou textilii proti prorůstání agresivní ruderální vegetace, zejména třtiny křovištní a vrb, a navézt štěrkový podklad minimálně do střední části ostrova. Zároveň jsou břehy vymodelovány v mírném sklonu v návaznosti na hladinu. Díky tomu bude omezeno zarůstání a vytvoří se stabilní plocha pro hnízdění ptáků. Navezením drobné frakce říčního štěrku vznikne atraktivní hnízdní biotop pro druhy, které jsou v České republice i jinde zcela na ústupu a hrozí jim vyhynutí.
Díky těmto cíleným úpravám se zvýší pravděpodobnost zahnízdění řady druhů ptáků vázaných na podobné biotopy: racka chechtavého, rybáka obecného, kulíka říčního, čejky chocholaté, pisíka obecného a dalších. Opatření by mělo mít velký vliv i pro vytvoření bezpečného biotopu pro migrující druhy ptáků: např. čápa černého, bahňáků (vodouši, jespáci, kulíci, kolihy) ale i vrubozobých ptáků. Nově vytvořený biotop bude pravidelně monitorován ornitology a sledován nárůst a změny v početnosti i diverzitě zde žijících ptačích druhů.